czwartek, 13 września 2012

Lokata 7% - czasem warto, czasem nie

Flauta na warszawskim parkiecie i brak wiary we wzrosty skłania wielu inwestorów do szukania alternatywnych form zarabiania. Zerknijmy na dwie lokaty oprocentowane na imponujące obecnie 7% i zakładane w pełni online...

Oprocentowanie rzędu 6% nie stanowi dziś raczej wyjątku. Lokaty takie oferuje wiele instytucji i lepiej zorientowani ciułacze pewnie już z nich korzystają. Wiele z nich dostępnych jest tylko dla nowych klientów, wiele wymaga zakładania i opłacania konta albo aktywnego korzystania z niego. Drażnią mnie takie łączone albo pełne haczyków oferty, które skutecznie zakłócają porównywanie produktów.

Na tym tle uwagę zwracają dwa depozyty, które ciągle nie są chyba szeroko znane, choć oprocentowanie robi spore wrażenie - 7% w skali roku - a na pierwszy rzut oka nie wiążą się z żadnymi dodatkowymi opłatami i zobowiązaniami. Poniżej, bardzo krótko, o ich wadach i zaletach.

Ping-pong w Idea Banku

Lokata o tej oryginalnej (głupawej?) nazwie to nowość dostępna od kilku dni. Jest to depozyt jednodniowy, wymagający posiadania konta (Idea Bank specjalizuje się w obsłudze podmiotów gospodarczych, ale prowadzi też "normalne" rachunki dla klientów indywidualnych). Aby założyć lokatę ping-pongową, należy zalogować się do bankowości elektronicznej (jeśli konta nie mamy, łatwo założymy je online) i wypełnić krótki formularz. Pomimo konieczności posiadania konta byłaby to nawet ciekawa i sensowna oferta (7% to zawsze więcej niż np. 5,8% w BGŻ Optima), bo samo konto nic nie kosztuje.

Jest jednak w tej ofercie pewien haczyk. Lokata jest nieodnawialna, a kwota depozytu nie może przekroczyć 20.000zł. Co to w praktyce oznacza? Otóż aby środki były stale oprocentowane, trzeba codziennie zalogować się do Idea Banku i codziennie na nowo założyć tę ping-pongową lokatę! Upierdliwe, prawda? Zakładając, że ulokujemy tam maksymalne 20.000zł, bank codziennie naliczy nam ok. 3,11zł odsetek netto. Zwykła lokata na 6,5% dałaby nam 2,88zł. To oznacza, że za codzienne klikanie dostaniemy raptem 22gr premii. A jeśli pewnego pięknego dnia zapomnimy lokaty założyć - pieniądze będą leżały nieoprocentowane!

Gdyby ktoś mimo wszystko miał ochotę na podobną zabawę, więcej informacji i internetowe formurze wniosków dostępne tutaj.

Niebieska lokata w PBS Ciechanów

Gdyby ktoś chciał dostać uczciwe 7% bez takich kombinacji, sensowniejszym pomysłem może wydawać się E-lokata niebieska w Polskim Banku Spółdzielczym w Ciechanowie. Nie brzmi to może nazbyt dumnie, ale PBS to bank jak każdy inny - depozyty objęte są BFG, a lokatę (uwaga! uwaga!) założyć można w kilka chwil, w pełni online, bez zakładania konta i bez żadnych dodatkowych formalności. Wystarczy wypełnić internetowy wniosek i dokonać przelewu.

Na dodatek okres lokaty to 7 miesięcy. Jeśli RPP zacznie obniżać stopy procentowe - nieco dłuższa lokata może zapewnić bardzo sensowny profit i zabezpieczyć nas przed spadającym oprocentowaniem depozytów.

W tym przypadku trzeba tylko pamiętać o tym, że lokata jest domyślnie zakładana jako odnawialna. Jeśli chcemy, aby po upływie 7 miesięcy środki wróciły na nasze konto, należy zapisać przesłany SMS-em kod (koniecznie!), zadzwonić do banku i - korzystając z niego - złożyć dyspozycję zmiany z odnawialnej na nieodnawialną (w praktyce nazywa się to w PBS-ie "dyspozycją likwidacji lokaty po upływie okresu jej zapadalności").

Jeśli komuś nie zależy na bajeranckim bankowym brandzie, lokata w PBS Ciechanów to jedna z najlepszych w tej chwili lokat zakładanych online; na dodatek - bez żadnych zobowiązań. Szczegóły i wniosek - tutaj.

6 komentarzy:

 1. Niestety lokarty: żółta i niebieska w PBS Ciechanów mająsporą wadę - zmienne oprocentowanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niekoniecznie.

   TEORETYCZNIE oprocentowanie tej lokaty faktycznie ma charakter zmienny. Regulamin zawiera całą listę czynników, które uprawniają Zarząd Banku do zmiany oprocentowania. Co istotne - Klient ma zawsze możliwość rezygnacji, jeśli nie zgadza się na zmianę.

   W PRAKTYCE zaś jest to bardzo mało prawdopodobne. Cytuję informację otrzymaną od doradcy PBS: "Jesteśmy bankiem, który swoją działalność rozpoczął ponad 100 lat temu i nasi klienci zdążyli się już przekonać, że zmienne oprocentowanie lokat w naszym banku tak naprawdę w praktyce ma charakter stały. Staramy się nie stosować nieuzasadnionych obniżek stawek oprocentowania, bo ten sposób działania mógłby zostać źle odebrany przez klientów". Prawdę mówiąc, przy 7-miesięcznym depozycie i możliwości rezygnacji w razie podobnego manewru - nnie to przekonuje.

   Usuń
 2. Niestety zawsze oprocentowanie "wysoko oprocentowanej" lokaty
  po kilku miesiącach idzie z dół.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli zakładasz odnawialność, to owszem. Trudno zreszta się dziwić - część tych promocji nie generuje zysków dla Banku.

   Niestety, łowcy promocyjnych ofert muszą liczyć się z przerzucaniem środków między Bankami. Tak było zawsze i tak pewnie zostanie. Leniwi klienci zawsze tracą.

   Usuń
 3. a jakby było z kwotą 1000zł?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To znaczy?

   Obydwie powyższe oferty nie są aktualne. Ping-Pong istnieje, ale przy niższym oprocentowaniu, a PBS Ciechanów ciągle ma ciekawe propozycje, ale już także odczuwalnie niżej oprocentowane.

   Usuń