środa, 19 kwietnia 2023

Co się dzieje na rosyjskich giełdach? Obroty najwyższe od wybuchu wojny

Embargo informacyjne i zachodnie sankcje nie ułatwiają rozeznania w sytuacji na rosyjskim rynku. Tymczasem moskiewskie indeksy od połowy maja notują obroty największe od wybuchu wojny. Co się dzieje?

Photo by Nikolay Vorobyev on Unsplash


To co przyciąga uwagę, to efektowna formacja techniczna. Na RTS jesteśmy w rocznym trójkącie. Zmienność spada, choć pewnie na tym etapie może być za późno, żeby oczekiwać spektakularnego wyjścia (takie formacje powinny się "zrealizować" wcześniej) – takie przeciągnięcie w czasie wybicia w praktyce neguje ważność formacji.


RTS i MOEX to dwa rosyjskie indeksy giełdowe, oparte na notowaniach 50 dużych rosyjskich spółek. Obydwa nieźle odzwierciedlają sytuację na rosyjskim rynku kapitałowym; obecnie ich odczyty zaburzają ograniczenia w obrocie akcjami. W obu indeksach dominuje sektor energetyczny z udziałem przekraczającym 40%; kolejne są sektory finansowy (ok. 20%) i przemysłowy (ponad 10%).

MOEX

MOEX (Moscow Exchange) to główny indeks giełdowy na rosyjskiej giełdzie, obejmujący największe i najbardziej płynne spółki notowane na Moskiewskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Składa się z około 50 spółek i mierzy zmiany wartości tych spółek w czasie. MOEX powstała w 2011 roku w wyniku fuzji trzech rosyjskich giełd papierów wartościowych.

Po wybuchu wojny w 2022 roku zszedł chwilowo do poziomu 1686 punktów. Po kilkumiesięcznym odbiciu wrócił jeszcze poniżej poziomu 1800 punktów w październiku ubiegłego roku. 

Od tamtej pory pozostaje w trendzie wzrostowym – co nie miałoby może znaczenia z uwagi na ograniczony dostęp do rosyjskiego rynku gdyby nie to, że od połowy marca raportował kilka skokowych wzrostów wartości obrotów do poziomów niewidzianych od wojennej paniki sprzed ponad roku.

RTSI

RTSI (Russian Trading System Index) to drugi co do wielkości indeks giełdowy na rosyjskim rynku, obejmujący także około 50 spółek notowanych na giełdzie RTS. Powstała ona w 1995 roku jako pierwsza prywatna giełda papierów wartościowych w Rosji. RTS ma swoją siedzibę w Petersburgu.

Na giełdzie RTS większy jest udział spółek zagranicznych. Indeks RTSI zanotował w momencie wybuchu wojny minimum na poziomie 611 punktów. Po kwietniu ubiegłego roku nie schodził już poniżej poziomu 900 punktów. Od początku 2023 roku konsoliduje się w wąskim, 100-punktowym przedziale między ok. 900 a 1000 punktów. W połowie marca i na początku kwietnia notował gwałtowny wzrost obrotów do poziomów nieobserwowanych od początku wojny z Ukrainą.


 

Co dzieje się na rosyjskich giełdach? Kto stoi za podwyższonymi obrotami? Czy to ruchy smart money, które realokują zasoby finansowe przed istotnymi wydarzeniami? Czy formacja trójkąta zaowocuje silnym wybiciem w najbliższym czasie?


1 komentarz:

  1. Chińscy inwestorzy? Rosjanie podobno kupują dużo juana, może Chińczycy kupują przecenione rosyjskie akcje?

    OdpowiedzUsuń