wtorek, 4 września 2012

Darmowy rachunek maklerski - załóż online!

Wielu interesuje się giełdą, niewielu inwestuje. Odstraszają Cię papiery, procedury, umowy, formalności? Boisz się kosztów i opłat? Przygotowałem poradnik, z którym założysz darmowy rachunek maklerski, poświęcając na to kwadrans i nie wstając z fotela. Wszystko zrobisz online. Zero papierów. Jak?

Zadałem sobie pytanie, jak najławiej i darmowo z poczwarki teoretyzującego inwestora, udzielającego się na forach, przekształcić się w realnego inwestora z dostępem do notowań, rynków akcji, kontraktów i walut. I znalazłem odpowiedź. Zakładam, że nie lubisz chodzić do placówek. Chciałbyś móc zerknąć najpierw na dokument umowy, tabelę opłat i regulamin. I nie chcesz wychodzić z domu. Ba, żadnych kurierów ani poczty - nie chcesz wręcz odchodzić od komputera. Da się?

Da się. Co musisz zrobić?

1. CZEGO POTRZEBUJESZ?

a) dokumentu tożsamości (może być dowód osobisty lub paszport);
b) telefonu (ale ten pewnie masz pod ręką);
c) dostępu do swojej poczty elektronicznej;
d) dostępu do swojego własnego konta w dowolnym banku i jakiejś pojedynczej złotówki na nim (nie stracisz jej - będzie potrzebna wyłącznie do potwierdzenia Twojej tożsamości).
Jeśli masz już to wszystko pod ręką...

2. ZŁÓŻ WNIOSEK O DARMOWE KONTO.

Proponuję Alior Bank, bo konto jest darmowe (i nie jest to tymczasowa promocja, darmowe jest od paru lat), ale - co ważniejsze - możesz je łatwo otworzyć online. W tym celu:
a) kliknij tutaj i wybierz opcję "Chcę potwierdzić umowę przelewem (bez kuriera)";
b) wypełnij wniosek, podając wszystkie niezbędne dane
c) w trzecim kroku odznacz wniosek o kartę - nie proś o nią, bo jest płatna i zupełnie zbędna.
Na końcu otrzymasz dane do przelewu.

3. WYKONAJ PRZELEW I ZACZEKAJ.

Na wskazany rachunek przelej przygotowaną wcześniej złotówkę. Dla niektórych to dość newralgiczny etap procesu, bo jeśli między danymi podanymi we wniosku, a danymi, które pojawiają się w wysyłanych przez Ciebie przelewach wystąpi jakakolwiek niezgodność (np. inny adres w przelewie, a inny w dowodzie), złotówka zostanie zwrócona a konto nie zostanie założone. Jeśli dane we wniosku i przelewie są zgodne, konto w Aliorze otwarte zostanie bez problemów - musisz tylko zaczekać na zaksięgowanie przelewu zewnętrznego (to najdłuższy i najnudniejszy etap tej zabawy).

4. ZALOGUJ SIĘ.

Po dotarciu przelewu i pozytywnym zweryfikowaniu Twoich danych, system Aliora założy dla Ciebie rachunek i prześle Ci (SMS-em i e-mailem) dane niezbędne do zalogowania. Korzystając z nich wejdź do swojej bankowości elektronicznej. Znajdziesz tam między innymi swoją własną złotówkę przelaną w poprzednim kroku ;)

5. WŁĄCZ RACHUNEK MAKLERSKI.

Przejdź na zakładkę [Inwestycje] i tam zawnioskuj o rachunek brokerski (względnie na zakładce [Umowy i wnioski] kliknij "Rachunki maklerskie" i . Będziesz musiał podać swój NIP i wskazać swój Urząd Skarbowy (dzięki temu raz do roku bank prześle Ci rozliczenie transakcji). Umowę zatwierdzisz kodem, który otrzymasz w formie SMS. Trwa to parę sekund i ciągle nic nie kosztuje :) Po chwili masz już możliwość składania zleceń kupna i sprzedaży papierów wartościowych. Brakuje Ci jeszcze tylko dostępu do notowań i ewentualnie kontraktów terminowych.

6. NOTOWANIA I KONTRAKTY TERMINOWE.

Dostęp do notowań uzyskasz, kiedy "podpiszesz" tzw. umowę abonencką - ponownie wystarczy kliknięcie i zatwierdzenie kodem SMS. Na dzień dobry otrzymasz gratis w postaci bezpłatnego dostępu do pełnego arkusza zleceń (na miesiąc). Potem Twój pakiet zamieni się w bezpłatny Inwestor Standard, w którym widzisz aktualne transakcje i jedną najlepszą ofertę kupna i sprzedaży - w zupełności wystarczy Ci to do śledzenia notowań i wykresów w czasie rzeczywistym. Jeśli chciałbyś widzieć więcej ofert albo wręcz cały arkusz zleceń - możesz dopłacić do wyższego pakietu albo wygenerować odpowiednio duże obroty.

Masz już też prawo dostępu do specjalistycznego serwisu (Serwis maklerski dla klientów Aliora). Jeśli chcesz inwestować także w kontrakty terminowe (tzw. futuresy) na indeksy, akcje i waluty, poszukaj w zakładce [Inwestycje] "Aneksu o derywaty". Podpiszesz go SMS-em i aktywujesz w kilka sekund, tak jak i wcześniejsze produkty. Zanim jednak zaczniesz zabawę na futuresach, pamiętaj o zagrożeniach (5 pułapek czyhających na kontraktach) - na początek raczej nie polecam, chociaż opcję warto aktywować (nic to nie kosztuje).

Od tego momentu masz już możliwość inwestowania na giełdzie. Pamiętaj, że większość inwestorów zaczyna w szczycie hossy. Teraz mamy raczej marazm na parkiecie i powszechną niechęć do akcji - to może być naprawdę niezły moment, żeby zacząć. Powodzenia! :)


3 komentarze:

 1. To chyba jedyna instytucja, w której rachunek maklerski można założyć w taki sposób (full online). Ktoś może zna jeszcze jakieś?

  OdpowiedzUsuń
 2. Już nie aktualne. Trzeba płacić 8 zł. Bank nawet należycie nie poinformował o zmianach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamierzałem zamknąć, ale w moim przypadku infolinia zmieniła mi plan taryfowy ROR-u na "Alior Bank Rachunki bez Opłat". Może to zrobić każdy, nic nie kosztuje, nie widać różnicy w funkcjonalności. Polecam. Mnie przekonało to do pozostania w AB.

   Usuń