piątek, 18 września 2015

Amerykańskie byki w pułapce?

Jeden obraz wart bywa tysiąca słów. Zerknijcie na formację, jaką narysował amerykański indeks S&P500. Co to takiego jeśli nie pułapka na byki? Wybicie górą, które rynek zanegował i zaczynamy spadać. Czy czeka nas realizacja formacji i zjazd o kolejne 200 punktów w dół?


US500. Interwał 4-godzinny. Bykom przytrzasnęło kopytka?

Aha, bym zapomniał. Prospadkową wymowę ma również indeks szerokiego rynku - Russell 2000. W ostatnich tygodniach pękła tam linia wsparcia kilkuletniego trendu wzrostowego. W zeszłym tygodniu bykom udało się wrócić nad kreskę, ale zamknięcie nastąpiło już praktycznie na niej. Jeśli osuniemy się teraz w dół, to odbicie należy odczytać jako techniczny powrót do przebitego wsparcia i zapowiedź kontynuacji spadków.US2000. Interwał tygodniowy. Trend wzrostowy się sypie.

Celowo abstrahuję od tego, co robi (i czego nie robi) Yellen i FED. Już dawno doszedłem do wniosku, że nie wiem, czego oczekują rynki, nie wiem, co jest już w cenach a pod co dopiero zagramy, nie wiem, czy decyzje FED mają sens czy nie, więc nie oceniam, nie analizuję i nie zgaduję. Skupiam się na tym, co mówi rynek - a mówi wykresami, rzecz jasna.

6 komentarzy:

 1. Cześć. Z jakiego programu pochodzą wykresy AT prezentowane przez ciebie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Platforma xStation w XTB.

   Bardzo sobie chwalę, ale zastrzegam, że stosuję tylko elementarz analizy technicznej. Świadomie nie bawię się w bardziej zaawansowaną kreskologię, bo do tego, być może, już by mi to narzędzie nie wystarczyło.

   Usuń
 2. Podobnie jak ja. Nie szukam narzędzia AT dla profesjonakistow, a ten u ciebie wygląda dość ciekawie (nawet wizualnie). Dzięki za odp.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze dodam, że mają naprawdę sensowny wariant "dark". No i rzecz, którą bardzo lubię - składanie zleceń w trzech kliknięciach - oznaczasz bezpośrednio na wykresie miejsca wejścia - SL - TP; przenosi Cię na ekran potwierdzenia zlecenia (tam wszystkie wkliknięte wartości zaprezentowane są liczbowo) i fru ;)

   Załóż zresztą demo i poklikaj. Osobiście bardzo się polubiłem z tą platformą i brokerem (choć ma oczywiście pewien próg wejścia, warto go jednak pokonać). Polecam.

   Usuń
 3. Mi też się spodobał - i zaraz zakładam demo :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na demówce sporo się nauczyłem, wchodzę teraz na prawdziwe inwestycje :)

  OdpowiedzUsuń