sobota, 8 listopada 2014

Złoto idzie jak po sznurku

Przed kilkoma tygodniami wskazywałem na możliwy Punkt zwrotny na złocie - typ okazał się wyjątkowo trafiony i pozwolił zarobić niemal kilkadziesiąt dolarów na uncji. Od dłuższego czasu złoto zachowuje się bardzo "technicznie" i wyjątkowo przewidywalnie. Co dalej?

Od niemal dwóch lat złoto porusza się w formacji trójkąta zniżkującego z dnem w rejonie $1182. Poziom ten, stanowiący minimum spadków z połowy 2013 roku, testowany był w grudniu 2013 a ostatnio 6 października 2014. Po odbiciu do poziomu $1240-55 popyt wyraźnie dostał zadyszki i w ubiegłym tygodniu doszło do ponownego zejścia do poziomu wsparcia. Tym razem, zgodnie z przypuszczeniami, słabość popytu dodała odwagi niedźwiedziom i wsparcie pękło, a złoto w szybkim ruchu zanurkowało o kolejne $50 w dół.

Złoto. Interwał dzienny. Wracamy do przebitego wsparcia?

Teraz, z końcem tygodnia, na skrajnie wyprzedanym złocie, pojawiła się długa biała świeca. Gdyby grać ciągle podręcznikowy, techniczny scenariusz, należałoby teraz oczekiwać powrotu do przebitego poziomu wsparcia. W tym wariancie okolice $1182 będą teraz stanowiły opór i dobre miejsce dla odnowienia lub zajęcia krótkich pozycji. Gdyby opór zatrzymał byki, mamy szansę spotkać się ze złotem co najmniej jakieś 250 dolarów niżej - to już mała fortuna dla grających z forexową dźwignią.


Złoto. Interwał tygodniowy. Świeczka tygodniowa wskazuje na siłę byka.

Niestety, nieco gorzej wygląda sprawa z perspektywy tygodniowego wykresu. Na nim widać świecę odwrócenia trendu z długim dolnym cieniem (młot), znaczącym porażkę niedźwiedzi. W tym scenariuszu ostatnie spadki to nic innego jak fałszywe wybicie, po którym czeka nas powrót do trójkąta, a być może oczekiwany przez wielu rajd na złocie.

Od rozstrzygnięcia dzieli nas raptem 7 dolarów, więc już w przyszłym tygodniu możemy spodziewać się odpowiedzi na pytanie o siłę oporu $1182 i dalsze losy złota. Osobiście gram konsekwentnie wariant ze spadkami, choć tygodniowa świeca każe uważnie przyglądać się sytuacji, a być może - zaczekać na rozstrzygnięcia.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza