wtorek, 12 maja 2015

W poszukiwaniu 3% - konta i lokaty na maj

Jako że regularnie wykonuję to ćwiczenie dla własnych potrzeb - dzielę się kolejnym, subiektywnym przeglądem depozytów. Okazuje się, że w maju znalezienie produktu, który daje zarobić 3% (brutto!) staje się nie lada problemem...

Gwoli wyjaśnienia, szukając miejsca dla swoich oszczędności kieruję się kilkoma dość prostymi zasadami:
1. Nigdy nie chodzę do placówek - otwieram produkty tylko online, w ostateczności przez kuriera.
2. Nie boję się zmian - nowych instytucji ani rozstawania się z używanymi kontami.
3. Dla bezpiecznej części portfela korzystam wyłącznie z produktów objętych BFG. Od wynalazków i ryzyka mam inne pieniądze.
4. I staram się maksymalizować stopę zwrotu na depozytach (choć nie daję się ciągać po placówkach dla dodatkowego 0,2%).

Obecnie korzystam i/lub polecam:
Bank Smart
(konto 3% do 50k, 2,3% powyżej 50k)

Konto oszczędnościowe (Smart Procent) w Banku Smart założyłem tam niedawno, ale powoli przybywa mi tam środków. Jako że dorzucają bezwarunkowo bezpłatną kartę, wziąłem i ją, uznając, że przyda się w jakiejś awaryjnej sytuacji w głównym banku. Trochę irytuje bombastyczny design bankowości internetowej, ale generalnie Bank naprawdę daje się lubić i potrafię sobie wyobrazić korzystanie z niego na co dzień. Nie korzystam tylko dlatego, że połasiłem się na roczną przygodę z BPH (dają 3% cashbacku! - więcej tutaj: Świetne konto z cashback - prawie jak w dawnym Syncu!).

Wracając do meritum - założenie oszczędnościówki w Banku Smart wymaga założenia rachunku bieżącego, ale ten jest darmowy i pozbawiony haczyków. Druga i kolejna wypłata w miesiącu kalendarzowym z konta oszczędnościowego kosztuje 5zł. Daje za to obecnie 3% dla salda do 50.000zł. Powyżej tej kwoty, BS płaci 2,3%.

Zakładane przez wniosek online, potwierdzane jednogroszowym przelewem z konta, którego jesteśmy posiadaczami.
 

...

BGŻ Optima
(lokata 4% na 3M do 20k & konto 3% dla nowych środków)

Jedna z lepszych, bardziej elastycznych ofert to Lokata Bezkarna i Konto Oszczędnościowe w BGŻ Optima. Lokata daje 4% na okres 3 miesięcy, dla maksymalnie 20.000zł. Niestety, to promocja tylko dla nowych klientów a BGŻ zamknął już możliwość rolowania tego depozytu przez zamykanie i ponowne otwieranie konta, z czego dość długo korzystałem.

W dalszym ciągu atrakcyjnie może natomiast wyglądać samo konto oszczędnościowe, które do salda 100.000 płaci 3% i - miła rzecz - pozwala dowolnie wypłacać środki, bez żadnych limitów czy opłat za drugi lub kolejny przelew. Minus jest taki, że konto należy powiązać z jednym jedynym rachunkiem w innym banku, co nieco ogranicza swobodę dysponowania środkami.

Lokata i konto zakładane prostym wnioskiem online i przelewem na wskazany rachunek.
 

...

Idea Bank(lokata 4% na 3M do 10k)

Banki Czarneckiego tną oprocentowanie razem z konkurencją, ale nadal mają niezłą ofertę zakładanych całkowicie online depozytów dla nowych klientów. W Idea Banku na Lokacie Happy, płacą 4% na 3 miesiące. Maksymalnie ulokować można 10.000zł. Lokata nie wymaga zakładania konta, natomiast po jej założeniu dostajemy dane dostępowe do bankowości elektronicznej, z poziomu której można śledzić przebieg lokaty, edytować ją i zakładać nowe (czasem bardzo korzystne) depozyty.

Aby założyć lokatę należy wypełnić wniosek online i dokonać przelewu na wskazane konto.
 

...

Getin Bank

(lokata 3,5% na 2M do 10k)

Oferta bardzo podobna do Idea Bank. Warunki pierwszego depozytu - Lokaty na Start - nieco mniej korzystne (tylko 3,5%) i oferowane w krótszym okresie (2 miesiące). Reszta - analogicznie. Dostęp do bankowości elektronicznej (bez konta, nie wymaga posiadania żadnych produktów w banku) daje dostęp do prostego zakładania ewentualnych kolejnych depozytów i zarządzania nimi. Praktyczne i przydatne.

Proces identyczny z idea-bankowym - po wypełnieniu wniosku online, przelew na wskazane konto....
 

ING Bank
(konto 3% do 100k)

Poczciwe OKO (Otwarte Konto Oszczędnościowe) w ING Banku, na którego zwykle nawet nie zerkałem, dziś prezentuje się względnie atrakcyjnie z oprocentowaniem na poziomie 3% do kwoty 100.000zł, pod warunkiem, że to nowe środki. Na dodatek oprocentowanie gwarantowane jest na okres 4 miesięcy.


OKO mozna otworzyć tylko jako dodatek do rachunku bieżącego, ale ten można otworzyć szybko w formie bezpłatnego Konta Direct.

Jeśli ktoś ma ochotę, może z kontem wziąć kartę płatniczą (uwaga - bezpłatna tylko, jeśli wykonasz transakcje na min. 300zł/miesiąc) i pokusić się o zgarnięcie 100zł bonusu w promocji "100zł za otwarcie konta". Warunkiem jest złożenie wniosku online do 18 maja, a następnie, po otwarciu konta, dokonanie płatności kartą na kwotę 1000zł do 16 października br.

Ja wolę raczej wariant bez karty i związanego z tym kłopotu. We wniosku online wybrać można dowolny wariant.


...

Z mojego prywatnego portfela banków oferujących sensowne depozyty wypadły ostatnio: T-Mobile (oprocentowanie spadło, pojawiły się opłaty), Raiffeisen Bank (po ciekawych promocjach zrobiło się cicho), Meritum Bank (miał niezłą ofertę na start, a obecnie nie oferuje nic ciekawego, dodatkowo wprowadzając irytujące opłaty), SK Bank (swego czasu świetne oferty, dziś gorzej, a ponadto bank praktykuje zmiany oprocentowania w trakcie trwania lokaty a nawet zmienia warunki usług w sposób, w mojej opinii, ocierający się o abuzywność).


Jeśli polecacie coś ciekawego, piszcie.

2 komentarze:

  1. Dzięki za zestawienie lokat. Obecnie poszukuję czegoś sprawdzonego, no i oczywiście z jak największym oprocentowaniem. Jeszcze nie zdecydowałam, która najlepsza :)

    Pozdrawiam,
    A

    OdpowiedzUsuń
  2. Lokaty są super zastanawiam się tylko kiedy są najbardziej opłacalne.

    OdpowiedzUsuń