sobota, 5 lutego 2011

Lubawa - na 10 dni przed NWZA i wzrostami?

Lubawa, po spektakularnych grudniowych wzrostach, popadła w zapomnienie. Tymczasem zbliża się termin NWZA, duże zmiany w spółce, a wraz z nimi - możliwe dynamiczne wzrosty.Lubawa S.A. (LBW) to producent wyrobów z tkanin technicznych. Sprzedaje służbom mundurowym namioty, plandeki, kamizelki i ekwipunek. Spółka posiada certyfikaty NATO i spełnia normy zarządzania jakością. Planuje zwiększenie eksportu produktów oraz unowocześnienie technologii produkcji.


W listopadzie kurs spółki wybił się górą z wielomiesięcznej konsolidacji i zaczął dynamicznie rosnąć z okolic 1,00zł do 1,62zł na zamknięciu 10 grudnia 2010 roku. Tego dnia rynek dowiedział się o zakończeniu negocjacji ze Stanisławem Litwinem, dotyczących przejęcia ZPH Litex. Od tamtej pory kurs akcji osunął się w okolice 1,30zł i do dziś waha się w tych okolicach. Można jednak podejrzewać, że przyczyną spadków i późniejszej konsolidacji nie jest niewiara rynku w sukces spółki, ile raczej intensywne starania dużych graczy, aby do momentu objęcia akcji utrzymać kurs na możliwie najniższym poziomie. Tym bardziej, że umowa zobowiąże Stanisława Litwina do skupu akcji z rynku...

Lubawa. Długa konsolidacja, wybicie, korekta i... co dalej?

Z fundamentalnego punktu widzenia cała transakcja wygląda obiecująco. Lubawa przejmie trzy spółki: "Litex jest największą polską firmą specjalizująca się w produkcji i dystrybucji banerów reklamowych, parasoli i mebli ogrodowych, flag i nośników reklamy. Miranda jest producentem zaawansowanych technologicznie tkanin oraz dzianin poliestrowych, poliamidowych i mieszanych, a także wyrobów na rzecz bezpieczeństwa w postaci wielozakresowych pokryć maskujących typu Berberys. Spółka Effect-System SA produkuje nośniki i formy reklamy, duże parasole reklamowe, namioty, flagi, banery, obrusy i inne produkty dla eksponowania logotypu, znaków graficznych i haseł reklamowych".


Lista klientów Lubawy jest długa...


Przychody i zysk Grupy Lubawa wzrosną kilkukrotnie, spółki skorzystają na efektach synergii, a Lubawa poszerzy swoją ofertę i zdywersyfikuje źródła przychodów. Wskutek operacji (zakładającej także nową, znaczącą emisję akcji) kontrolny pakiet akcji całej grupy przejdzie w ręce Stanisława Litwina. Spółka zyska więc większościowego akcjonariusza i stabilność. Free float spadnie z ponad 3/4 akcjonariatu do około 1/3.

Podobne operacje zawsze budzą kontrowersje i obawy (patrz casus Mieszka, o którym pisaliśmy), jednak pomyślne przeprowadzenie transakcji oznaczałoby skokową zmianę skali działalności spółki. Na tej podstawie można podejrzewać, że obecne zachowanie kursu jest raczej wynikiem celowego zaniżania ceny, a najbliższe sesje mogą być bardzo interesujące.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza