niedziela, 29 czerwca 2014

Weekendowy rzut oka na blue chips

Nie zaryzykuję stwierdzenia, że nadchodzi czas rozstrzygnięć - to, co dzieje się wśród dużych spółek od wielu miesięcy przypomina raczej błądzenie losowe. W przypadku kilku spółek widać jednak potencjał na nieco większy ruch.

Sam indeks znaduje się w miejscu, w którym możliwe są właściwie wszystkie scenariusze - powrót do linii długoterminowego wsparcia w trendzie wzrostowym (~2500), odbicie w górę od średnioterminowej linii trendu (~2600) lub, oczywiście, jakieś spektakularne nurkowanie dyskontujące ewentualny rozkład rządu i sejmowej większości.

WIG30. Interwał dzienny. 3 lata.

Co ciekawe, to, co na 3-letnim wykresie WIG30 wygląda jeszcze całkiem byczo (powyżej), ale w bliższej perspektywie oraz z perspektywy innych indeksów sytuacja może już budzić pewien niepokój. Na rocznych wykresach oraz na dolarowym WIG20USD, na który patrzy zagranica, linia średnioterminowego wsparcia została naruszona, a inwestorów straszy zrealizowana formacja głowy z ramionami (poniżej).

WIG30. Interwał dzienny. 1 rok.

WIG20USD. Interwał dzienny. 1 rok.

Ciekawie wygląda wykres OrangePL (OPL) - kurs od października ubiegłego roku konsoliduje się, a zawężający się przedział wahań (obecnie nie więcej niż 50gr) zwiastuje rychłe rozstrzygnięcie. Wykres widziany w dłuższej perspektywie wskazywałby na kontynuację trendu i wyjście górą. Niestety, formacja, która rysuje się na wykresie krótkoterminowym, wymową przypomina raczej szeroką flagę, która w tym przypadku zapowiadałaby raczej kontynuację korekty. Taki scenariusz oznaczałby przełamanie linii długoterminowego wsparcia i wyjście "dołem" z dużej formacji. Na szczęście to OPL, więc nic nie stoi na przeszkodzie, żeby łapać rynek bez względu na kierunek rozstrzygnięcia - korzystając z kontraktów z wrześniowej serii (FOPLU14).

OrangePL [OPL]. Interwał dzienny.

OrangePL [OPL]. Interwał 15-minutowy.

Interesująco wygląda też sytuacja na wykresie PGNiG [PGN]. Po roku spadków kurs wyrysował wiosną podwójne dno, zaliczył kwartał wzrostów i na ostatnich sesjach przypuścił atak na poziom ~5,25zł - mający swoją historię w szczytach z 2007 roku. W najbliższych dniach spodziewać się można rozstrzygnięcia. Niedźwiedzie bronią w/w linii oporu, a byki opierają się na średnioterminowej linii wsparcia w dość dynamicznym, jak na tę spółkę, trendzie wzrostowym.

PGNiG [PGN]. Interwał tygodniowy. ~10 lat.

PGNiG [PGN]. Interwał dzienny.

Powodzenia w spekulacjach i uważajcie na letnie burze - i za oknem, i na rynkach!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza