PGNiG to największa polska spółka zajmująca się głównie importem i wydobyciem gazu ziemnego oraz jego dystrybucją. Poza rynkiem gazu PGNiG wydobywa też ropę naftową oraz prowadzi szeroko zakrojone poszukiwania złóż ropy i gazu w wielu krajach świata. Prace poszukiwawcze obejmują też odwierty w poszukiwaniu gazu łupkowego, o którym było swego czasu dość głośno w mediach.
Wycena rynkowa spółki jest bardzo bliska wartości księgowej (C/WK=1) i zbliżona do ceny z giełdowego debiutu sprzed 5 lat. Rekomendacje analityków i wyceny powyżej 4zł wskazują na pewien potencjał wzrostów. Spółka co roku wypłaca dywidendę, której wysokość waha się między 8 a 18 groszy na akcję (od 2 do 5,5%).
PGNiG. Opór w rejonie 3,95 wielokrotnie zatrzymywał wzrosty. |
Od dołka z maja tego roku cena akcji znajduje się w trendzie wzrostowym, a w okolicach zaskakująco dobrych wyników za III kwartał doszło do wybicia górą z kanału. Cena odbiła się od poziomu 3,95 (wielokrotnie zatrzymującego wzrosty w przeszłości), ale nie powróciła do kanału - spadki zatrzymały się na jego górnym ograniczeniu w rejonie 3,72-75.
PGNiG. Wybicie z kanału i korekta zatrzymana ponad jego górną linią. |
Na przyszłość rysują się dwa scenariusze. Pierwszy zakłada, że dalsze giełdowe spadki pociągną notowania PGNiG w dół i wówczas - po powrocie do kanału - umożliwią zakup przy jego dolnym ograniczeniu (3,55-3,60). Druga opcja, za którą przemawiają ostatnie 3 sesje i niezłe perspektywy spółki, to konsolidacja powyżej 3,75 i kolejny atak na 3,95.
Tak czy inaczej - wzrost powyżej 4zł wydaje się kwestią czasu, a po sforsowaniu tego poziomu zakup po obecnych cenach może już nie być możliwy. Spółka warta uwagi dla konserwatywnych inwestorów, którzy zamiast spektakularnych wzrostów gotowi są cierpliwie zaczekać na efekty poszukiwań złóż, a tymczasem - zadowolić się stabilnością i kilkuprocentową dywidendą.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz